KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 12455124
*
nr 1245 5124
Blandteknik
Oidentifierad konstnär, man. Motivet: 45x33
Utrop:
500 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2019
kl 18:45:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 19:19:32
1
300 kr
26/3 22:08:16
2
700 kr
27/3 21:46:45
3
500 kr
27/3 21:46:45
2
600 kr (Budbetjänt)
29/3 12:22:02
4
900 kr
1/4 13:14:43
4
1.100 kr
1/4 18:38:42
5
1.300 kr
1/4 18:39:03
5
Vinnande bud
1/4 18:40:26
4
1.300 kr
1/4 18:40:26
5
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man vattenfärg
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:10
*
Blandteknik
Läs om budbetjänten
nr 1245 5124
Blandteknik
Oidentifierad konstnär, man. Motivet: 45x33
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/3 19:19:32 | 1 | 300 kr |
26/3 22:08:16 | 2 | 700 kr |
27/3 21:46:45 | 3 | 500 kr |
27/3 21:46:45 | 2 | 600 kr (Budbetjänt) |
29/3 12:22:02 | 4 | 900 kr |
1/4 13:14:43 | 4 | 1.100 kr |
1/4 18:38:42 | 5 | 1.300 kr |
1/4 18:39:03 | 5 | Vinnande bud |
1/4 18:40:26 | 4 | 1.300 kr |
1/4 18:40:26 | 5 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man vattenfärg
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:10